W sobotę 13 czerwca członkowie uczestnicy projektu (aktorzy z Teatru Próg Junior i Teatru Sokół z Wadowic oraz Grupy teatralnej Glutaminian Sodu z Olkusza) wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Tarnowa śladem Żydów i Romów. W Tarnowie spotkaliśmy się z przedstawicielami Fundacji AntySchematy 2, która prowadzi działania na rzecz kultury żydowskiej. Na początku mieliśmy okazję obserwować Szacharit, czyli poranną modlitwę, która odbywała się pod bimą – jedynym śladem pozostałym po Starej Synagodze. Naszym przewodnikiem po Tarnowie był Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy 2, który oprowadził nas po najważniejszych miejscach zagłady Żydów w Tarnowie. Punktem docelowym spaceru był cmentarz żydowski. Duże zainteresowanie wzbudził sposób wyznaczania miejsca pochówku w zależności od statusu zmarłego. W otoczeniu macew młodzież miała okazję pogłębić swoją wiedzę o tematyce żydowskiej, pojawiło się wiele pytań, na wszystkie wspólnie znaleźliśmy odpowiedź. Zwieńczeniem wizyty na cmentarzu było odwzorowanie za pomocą węgla na papierze symboli pojawiających się na macewach – m.in. dłoni, gołębi, świeczników – mówiących o wieku i pozycji społecznej zmarłego.

Drugą ścieżką tematyczną wyjazdu byli Romowie. Zwiedziliśmy jedyną w Polsce wystawę stałą poświęconą Romom – „Romowie. Historia i Kultura” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Ekspozycja pozwoliła zobaczyć, skąd przybyli Romowie, kiedy pojawili się na ziemiach polskich, z jakimi problemami borykali się przez ponad 600 lat pobytu w Polsce. Oprócz map i dokumentów, na wystawie można zobaczyć również stroje cygańskie, rekonstrukcję namiotu, fragmenty pieśni i wierszy, a na podwórku podziwiać tabory cygańskie.

W programie wizyty w Tarnowie znalazł się również obiad w restauracji „Włóczykij”, a także udział w grach i zabawach animacyjno-cyrkowych na ulicy Żydowskiej organizowanych w ramach projektu „Mezuza”.

 

 

 

 

tarnów    tarnów3tarnów5  

  tarnów2          tarnów4